Haber

AK Partili belediye millet bahçesi için 133 milyon lira harcayacak

Sivas’ta tarihi önemi bulunan ve tartışmalı şekilde yıkımı gerçekleştirilen eski Sivas Numune Hastanesi’nin yerleşkesine millet bahçesi yaptırılacağı öğrenildi. Toplam 57 bin metrekarelik alanı kapsayan proje için milyonlarca lira gözden çıkartıldı.

AK Partili Hilmi Bilgin idaresindeki Sivas Belediyesi 28 Eylül’de, “Millet Bahçesi ve Kapalı Otopark Yapım İşi” başlığıyla bir ihale açtı. Sivas Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü öncülüğünde gerçekleştirilen ve sırf iki şirketin teklif sunduğu ihalede tekliflerden biri geçersiz sayıldı.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine nazaran; AK Partili belediyenin 139 milyon 548 bin lira yaklaşık maliyet hesabı çıkardığı işin ihalesi, tek geçerli teklifin sahibi olan belediye iştirakine verildi.

Sivas Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü ile belediye şirketi ÖZBELSAN ortasında 19 Ekim’de kontrat imzalandı. Kontratın bedeli ise 133 milyon 100 bin lira olarak belirlendi.

Belediyenin 133,1 milyon lirayı gözden çıkardığı millet bahçesi, 27 Haziran Öğretmenler Parkı ile eski Numune Hastanesi’nin yerleşkesine yapılacak. Tesisin içinde 7 bin metrekare büyüklüğünde ve 250 araç kapasiteli yeraltı otoparkı bulunacak. 2 bin metrekare büyüklüğündeki millet kıraathanesi de tekrar tesisin içine inşa edilecek. Millet bahçesinin açılışı, 29 Ekim 2023 tarihinde gerçekleştirilecek.

133,1 milyon liraya mal olacak millet bahçesi, 1952 yılında inşa edilen ve ülkenin birinci altı numune hastanesinden biri olma özelliği taşıyan eski Numune Hastanesi’nin yerine yapılıyor.

Demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri, hastane binasının, “tarihi vasfı nedeniyle koruma kararı” olduğunu savunuyor. Sivas Valiliği ise yıkımı gerçekleştirilen tescilli binanın zelzeleye dayanıksız olduğuna dair raporlar bulunduğunu argüman ediyor. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu