Ekonomi

Altın fiyatlarındaki düşüş alım fırsatı olabilir

Altının geleceğini değerlendiren ALB Yatırım Araştırma Analisti Ahmet Deniz Yağbasan, altındaki düşüşün alım fırsatı olabileceğini belirterek, ons altının artmasıyla gram altının 1600 TL’yi görebileceğini söyledi.

Son dönemde altın fiyatlarındaki oynaklık arttı. Mayıs ayı başında uluslararası piyasalarda 2 bin 65 doları gören ons altın tarihi zirvesine yaklaştı, ardından düşüş trendine girerek 1935 dolar sınırına kadar geriledi. Haftanın kapanışı 1950 dolara yakın seviyelerden gerçekleşti. Analistler, altının son dönemdeki düşüşünün ‘alış fırsatı’ olabileceği değerlendirmesinde bulunuyor.

ABD büyümesi beklentileri aştı

ALB Yatırım Araştırma Analisti Ahmet Deniz Yağbasan, “26 Mayıs işlemlerinde hem 100 günlük ortalamayı hem de son iki ayın en düşük seviyelerini gösteren trend desteği olan 1935 dolar sınırına gerileme yaşandı. ABD ekonomisinde ilk çeyrek büyüme oranı yüzde 1 oldu. 3 ile beklentilerin üzerinde gelmesi ilk etapta ‘güvercin FED’ faiz tahminlerini zayıflattı ve kıymetli metallerde gerileme yaşandı” dedi. söz konusu.

Enflasyon geriliyor

Ancak ABD enflasyonunda yumuşamanın başlayacağını ve borç limiti sorununun bir şekilde çözüleceğini öngören Yağbasan, ons altın üzerindeki baskının hafiflemeye başlayacağını öngörerek, “Bugün itibarıyla gerçekleşen fiyatlamaya bakacak olursak, FED tarafında faiz indirim sürecinin Ekim 2023’te başlaması bekleniyor. Bu beklenti, TÜFE ve Tarım’ın “İstihdam dışı başta olmak üzere ekonomik verilerle desteklenmesi durumunda altında yukarı yönlü bir hareket açılabilir. Yılsonu ons beklentimiz 2100-2150 dolar seviyelerinde” dedi.

“Altın altın 1600 TL’yi görebilir”

Gram altın tarafında yatırımcıların odaklanması gereken noktalardan biri olduğunu hatırlatan Yağbasan, “TCMB tarafından yapılan son piyasa katılımcıları anketine göre 2023 yılı sonunda parite beklentisi 23.08 olarak tahmin ediliyor. Ons tarafında beklentiler, gram altın için yıl sonu tahmini 1560. “-1600 seviyeleri arasında gerçekleşiyor. Özellikle ABD’de yatırımcıların TÜFE rakamlarına dikkat etmesi gerekiyor. Enflasyon yeniden katılaşırsa altın üzerindeki baskı geri gelebilir. Öte yandan ons tarafında 1935 dolar takviyesinin sürdürülmesi de büyük değer taşıyor.” – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Polatlı Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu