Ekonomi

Bakan Işıkhan: “Emeklilik farkları Resmi Gazete’de yayımlandıktan 1 hafta sonra ödenecek”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “İnşallah zam oranları Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra oluşan aylık farklar yaklaşık bir hafta içinde emeklilerimizin hesaplarına yansıyacak” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın mülkiyetinde “Türk Asrının Gazileri Çalıştayı” düzenlendi. Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün ve Memur-Sen Emekliler Komitesi Başkanı Ali Küçükkösen’in katıldığı çalıştayda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilerin ekonomik refahı, sosyal refah, çalışma hayatına ilişkin kültürel miras, nesiller arası aktarım konularını anlattı. ve bilimsel faaliyetler. Yıl içerisinde 4 ana başlıkta çalışmayı hayata geçireceklerini belirtti.

“Emeklilerimiz refahı en çok hak edenler arasında”

Bakan Işıkhan, hem ekonomik hem de sosyal politikaların Türk Yüzyılı perspektifiyle şekillendiğini belirterek, “Bu sorumluluk, devlet ve millet olarak her bakımdan güçlü olmamızı gerektiriyor. İşçiler dahil 85 milyon vatandaşımızın refahı İşverenin, emekçinin, memurun, emeklinin, aynı zamanda Türkiye’nin refahı ve refahıdır.” “Güç demektir. Bu refahı en çok hak edenler arasında şüphesiz emeklilerimiz var” dedi.

Emekliliğin insanın hayat yolculuğundaki en önemli dönüm noktalarından biri olduğuna işaret eden Işıkhan, emeklilerin hayatın ikinci baharı olarak adlandırılan bu dönemi en iyi şekilde geçirmelerini sağlamak için onların yanında olmanın asli görevleri olduğunu söyledi. koşullar.

“Emeklilerimize sunduğumuz imkanların çeşitlenip çoğalacağı bir yıl olacak”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla 2024 yılını “Emekliler Yılı” ilan ettiklerini hatırlatan Işıkhan, “Hiçbir vatandaşını bırakmadan, tüm kaynaklarını milletinin hizmetine sunan devletimizin bu önemli adımı Göreve geldiği günden bu yana geride kalan bu süreç, Türk Yüzyılını inşa edecek sosyal politikalarımız için de güzel bir adım olacaktır.” “Bunun bir başlangıç ​​olacağına inanıyoruz. Bugünlerde ülkemize emek veren vatandaşlarımızın gelecekte de her açıdan müreffeh bir hayat yaşamasını istiyoruz. Bu yıl da, sağladığımız imkanların daha da iyiye gittiği bir yıl olmasını diliyorum. Şu ana kadar emeklilerimiz çeşitlenecek ve artacak” dedi.

Emeklilere verilen ek zamla ‘Emekliler Yılı’na ilk adımı attıklarını belirten Bakan Işıkhan, 2024 yılının ilk yarısı için memur emeklilerine yüzde 49,25 oranında zam sağladıklarını, ardından zam oranlarını artırdıklarını söyledi. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde yüzde 37,57. 68 puanlık bir artış daha ekleyerek tüm emeklilerin emekli maaşı artış oranlarını eşitlediklerini belirtti.

“Emekli maaşlarındaki farklar Resmi Gazete’de yayımlandıktan 1 hafta sonra ödenecek”

Emeklilere verilen zam oranları sonrasında oluşan aylık farklara ilişkin Işıkhan, “Zam oranlarının Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından oluşan aylık farkların yaklaşık bir hafta içinde emeklilerimizin hesaplarına yatacağını umuyorum. Bu vesileyle güçlü iradesiyle bizlere destek veren Sayın Cumhurbaşkanımıza da şükranlarımı sunuyorum.” söz konusu.

“Emeklileri oy tabanı olarak gören muhalefetin aksine biz emeklilerimizi güzelleştirdik.”

Bakan Işıkhan da emeklilerin geçimlerini sağlamak ve refahlarını artırmak için sürekli çalıştıklarını belirterek muhalefeti de eleştirdi. Işıkhan, “Emeklileri oy bankası olarak gören, onları seçimden seçime hatırlayan, oy kazanmak için emeklilerimiz hakkında her türlü yalan ve yanlışa başvuran muhalefetin aksine biz emeklilerimizi emeklilerimize daha uygun hale getirdik. Bundan sonra da her anlamda hizmetlerimizi geliştirmeye devam edeceğiz.”

“Emeklilere yönelik Türkiye Yüzyılın Gazileri Programını uyguluyoruz”

Emeklileri sadece ekonomik değil sosyal anlamda da güçlendirmeye devam edeceklerini vurgulayan Işıkhan, “Bakanlık olarak 2024 Emekliler Yılı kapsamında Türkiye Yüzyılın Gazileri Programını uyguluyoruz. İnşallah bunu gerçekleştireceğiz. programını siz değerli paydaşlarımızla birlikte yürütüyoruz. 22 yıldır temsil ettiğimiz Cumhurbaşkanımız da bu proje vesilesiyle Türkiye Yüzyılın Gazileri Programını yürütüyor. “İnşallah biz de üzerimize düşen sözü tutma görevimizi yerine getireceğiz. Hiçbir çekince ve kurala bağlı kalmadan milli iradenin yanında yer alan gazilerimiz. Projemizin 22 yıldır azim ve kararlılıkla sürdürdüğümüz sosyal devlet anlayışımızı pekiştirecek değerli bir adım olduğunu düşünüyorum. Ayrıca artan emekli sayımız doğrultusunda değişen, dönüşen ihtiyaç ve talepleri karşılayacak yeni bir proje oluşturacağız.” “Toplumsal vizyonu da beraberinde getireceğine inanıyorum” dedi.

“Emeklilere yönelik çalışmaları 2024 yılı boyunca tek tek hayata geçireceğiz.”

Emeklilerin ekonomik refahı, sosyal refah, çalışma hayatına ilişkin kültürel miras, nesiller arası aktarım ve bilimsel faaliyetler olmak üzere dört ana başlıkta yürütülecek çalışmalara değinen Işıkhan, şöyle konuştu:

“2024 yılı boyunca emeklilere yönelik çalışma, proje ve programları tek tek hayata geçireceğiz. Bu süreçte proje ile emeklilerimize sağlanacak ayrıcalıklar SGK bünyesinde Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz tarafından koordine edilecek. Emeklilerimizin ekonomik ve sosyal hayatta yararlanabilecekleri hizmetlere yönelik dinamik ve kullanışlı bir altyapı oluşturulacak.” “Emeklilerimize fayda sağlayacak projelerde kamu kurumlarının yanı sıra bankalar ve özel şirketlerle de protokoller yapacağız. Program kapsamında emeklilerimize konaklamadan konaklamaya kadar birçok hizmette ayrıcalık, öncelik ve indirim sağlanacak. ulaşım, gıdadan giyime, sağlıktan sosyal ve eğitim faaliyetlerine kadar bilimsel çalışmalar, toplantılar, “Bugün gerçekleştireceğimiz çalıştayda emeklilerimizin hayatlarını etkileyecek birçok konuyu ve önerileri tartışıp değerlendireceğiz.”

Işıkhan, sunacakları sosyal olanaklarla vatandaşların daha etkin, sağlıklı ve başarılı bir şekilde yaşlanmasına katkıda bulunmayı hedeflediklerini söyledi. Çalışma hayatı adına alınan her kararda olduğu gibi bu kararda da süreci istişare kültürü içerisinde yürüteceklerini vurgulayan Işıkhan, bu konuda Bakanlığımızın kapılarının çalışma hayatı paydaşlarına sonsuza kadar açık olduğunu belirtti.

Çalıştay, Bakan Işıkhan’ın konuşmasının ardından basına kapalı olarak devam etti. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu