Haber

Bakan Tekin’den müfredat açıklaması! Yeni lise geliyor

Bakan Tekin, Ankara Ticaret Odası (ATO) Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘TravelExpo Ankara 6. Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na katıldı.

Burada konuşan Tekin, Ankara’nın turizmin başkenti olmasına rağmen turistik değerlerinin yeterince ön plana çıkarılmadığına dikkat çekerek, özellikle yerel yönetimlerin sorumluluk alması gerektiğini söyledi.

‘TURİZM FAKÜLTELERİMİZİN DEĞERLENDİRİLMESİ GEREKİYOR’

Türkiye’de üniversiteler, kamu kurumları ve toplum arasındaki bağın güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Tekin, “Üniversitelerdeki akademisyen arkadaşlarımızın toplumsal sorunların çözümüne yönelik ürettikleri çözüm önerileri, ilgili kamu kurumları veya ilgili kesimler tarafından yeterince dikkate alınmıyor. Ya da üniversitelerdeki akademisyen arkadaşlarımızdan sorunların çözümü konusunda yeterli bilgi alamıyorlar.” “Herhangi bir destek talep edilmiyor. Sadece genelleme yaptım ama özellikle turizm fakültelerimizin bu anlamda devreye girmesi gerekiyor” dedi.

Tekin, daha sonra müfredatta değişiklik yapmayı planladıklarını ve bu konunun kamuoyunda da tartışıldığını söyledi. “Eğitim kurumlarımızdaki programların çocuklarımızın yeni hayatlarında karşılaşabilecekleri sorunların analizinde kullanılmasını, çocuklarımızın seviyelerine uyarlanmasını, seyreltilmesini ve referans değerlerinin bünyesine dahil edilmesini istiyoruz. Kültürümüzü bu programlara dönüştüreceğiz. Tüm bu çabalar doğrultusunda müfredatlarımızı revize edeceğiz. Ancak “Bu kadar aceleci projeler değil; vizyon sahibi, uzun vadeli”dedi.

‘GASTRONOMİ LİSESİ’ PROGRAMI

Müfredatlar revize edilirken çocuklara seyahat ya da turizm alışkanlığının kazandırılması konusuna da vurgu yaptıklarını kaydeden Tekin, turizm konusunda bu konuda sektör temsilcileriyle ortak çalışmalara açık olduklarını belirtti. “Artık tüm meslek liselerini bölümümüzle işbirliği yaparak bölüme katkı sağlayacak şekilde revize etme yolundayız. Tüm meslek liselerini, spor liselerini, güzel sanatlar liselerini ve turizmi tematikleştirmeye çalışıyoruz. Bu anlamda önümüzdeki günlerde ‘gastronomi lisesi’ alt başlığıyla bir program başlatacağız. Programı sizlerle paylaşıyor olacağız. Anadolu yemeklerinden, annelerimizin yemek tariflerine, Osmanlı mutfağından, Selçuklu mutfağına kadar bu mutfağın nasıl servis edilmesi gerektiğine dair pratik bilgilerin yer aldığı bir liseyi sizlerle paylaşıyor olacağız.”söz konusu.

Tekin, konuşmasının ardından fuardaki stantları gezdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu