Haber

Bilim-Teknoloji İnovasyon Merkezi Batı Çin’de Kurulacak

Çin’in güneybatısındaki Chongqing Belediyesi’nden bir görünüm, 6 Mayıs 2020. (Fotoğraf: Wang Quanchao/Xinhua)

PEKİN, 16 Nisan (Xinhua) — Çin, “batı bilim şehri”nin inşasını hızlandırmak ve ulusal nüfuza sahip bir bilim ve teknoloji inovasyon merkezi kurmak için Sichuan Eyaleti, Chengdu ve Chongqing Belediyesini destekleyecek.

Söz konusu merkezin kuruluş belgesi, Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı ile Çin’in güneybatısındaki Chongqing Belediyesi ve Sichuan Eyaleti yönetimlerinin de aralarında bulunduğu 12 merkezi kurum tarafından ortaklaşa yayınlandı.

Belgeye göre, Chengdu, Chongqing ve Mianyang şehirlerindeki mevcut bilim-teknik parkları, bilim şehrinin start-up bölgeleri olacak ve bölgenin gelişimini hızlandırmak ve işbirlikçi bir inovasyon ağı oluşturmak için çaba gösterilecek.

Kurulacak merkezin ana amaçlarını içeren belgeye göre, 2025 yılına kadar dünya standartlarında bir dizi inovasyon platformu ve araştırma üssü kurulacak ve bir dizi tanınmış üniversite, kurum ve yenilikçi girişim getirilecek. malzeme bilimi ve nükleer bilim gibi temel disiplinlerde yenilikçi araştırmalara öncülük etmek için birlikte.

Öte yandan belgede, 2025 yılına kadar ulaşılması gereken, bölgesel GSYİH’nın yüzde 5’inden fazlasını toplam Ar-Ge harcamalarına yatırmak ve 10.000 kişi başına 80’den fazla yüksek değerli patent üretmek gibi belirli hedefler vurgulandı.

Belgeye göre bilim şehri, 2035 yılına kadar dünyanın her yerinden en iyi bilim insanlarını kendine çekecek, önemli değer alanlarında bilimsel atılımlar yapacak ve endüstrileri küresel değer zincirlerinin zirvesine taşıyacak kapsamlı bir bilim merkezine dönüştürülecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Polatlı Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu