Haber

BM Genel Sekreteri Yunanistan’daki göçmen felaketinden dehşete düştü

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, sistematik olmayan göçmenleri taşıyan bir balıkçı teknesinin Yunanistan’ın Mora açıklarında alabora olduğu haberinden dehşete düştüğü bildirildi.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Söz konusu olayın çok sayıda erkek, kadın ve çocuğun hayatını kaybetmesine neden olduğunu ifade eden Dujarric, “Genel Sekreter, göçmen teknesinin alabora olduğu haberi karşısında dehşete kapıldı. Daha iyisini arayan herkesin mağdur olduğunu vurguluyor. Hayatın haysiyet ve güvenliğe ihtiyacı var.Hepsi bu kadar.Ülkelerin bir araya gelerek düzenli ve güvenli yollar oluşturması ve hayat kurtarmak için kapsamlı adımlar atması gerektiğinin bir başka örneği.” terimini kullandı.

Mültecilerin geldiği ve ulaşmaya çalıştıkları ülkelerin birlikte çalışmasının kural olduğunu vurgulayan Dujarric, güçlü liderlik ile siyasi cüret ve kararlılık gerektiğini söyledi.

alabora olmuş balıkçı teknesi

Düzensiz göçmenleri taşıyan balıkçı teknesinin Yunanistan’ın Mora Yarımadası açıklarında alabora olması sonucu 78 kişi hayatını kaybetti.

Uluslararası sularda meydana gelen ve “Yunanistan’da yılın en ölümcül göçmen felaketi” olarak görülen olayda 100’den fazla kişi kurtarıldı.

Kurtarılan göçmenler Kalamata limanına götürüldü.

Yunan Sahil Güvenlik birimleri, kurtarılan göçmenlerin can yeleği gibi güvenlik ekipmanları giymediklerini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Polatlı Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu