Haber

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri: İsrail’in Refah saldırısında çok sayıda sivil ölecek

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, İsrail’in Refah’a yönelik askeri saldırısında çoğunluğu çocuk ve kadın olmak üzere çok sayıda sivilin yeniden öleceğini ve yaralanacağını belirterek, şöyle konuştu: “İsrail, hukuki açıdan bağlayıcı kararlara uyuyor. Uluslararası Adalet Divanı ve uluslararası insancıl hukuk tarafından verilmiştir.” “Yasalara tam olarak uyması gerekiyor” dedi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, İsrail’in Gazze Şeridi’nin Refah kentine gerçekleştirmeyi planladığı askeri operasyona ilişkin açıklamalarda bulundu. Türk, yaklaşık 1,5 milyon Filistinlinin Refah’a sığındığını, kaçacak yerlerinin olmadığını belirtti. İsrail’in Refah’a yönelik askeri saldırısında çoğu çocuk ve kadın olmak üzere çok sayıda sivilin öleceğini ve yaralanacağını belirten Turk, bunun dehşet verici olduğunu söyledi. Son dönemde Gazze Şeridi’nde Filistinlilerin yaşadığı inanılmaz acılara dikkat çektiğini hatırlatan Türk, “Bugün ne yazık ki Gazze’de şu ana kadar yaşanan katliam göz önüne alındığında Refah’ı nelerin beklediği tamamen hayal edilebilir.”

“Refah’a yönelik operasyon, daha fazla vahşet suçunun işlenmesi riskini taşıyor.”

Refah saldırısının bomba ve kurşunların yarattığı acı ve ıstırabın ötesinde Gazze Şeridi’ne yapılan insani yardımın da sonunu getirebileceğini ifade eden Türk, “Ofisim defalarca savaş hukukunu ihlal eden eylemlere karşı uyarıda bulundu. Koşullar, Refah’a yönelik böyle bir operasyonun olasılığının “Bu, daha fazla vahşet suçu işlenmesi riski yaratıyor” dedi.

“Dünya buna izin vermemeli”

Türk, “İsrail, Uluslararası Adalet Divanı’nın verdiği hukuken bağlayıcı kararlara ve uluslararası insancıl hukuka tam olarak uymak zorundadır. Uluslararası hukuka meydan okuyanlara hadleri söylenmiştir. Dünya buna izin vermemelidir. Nüfuz sahibi olanlar dizginlemeli” dedi. Buna izin vermek yerine, derhal ateşkes sağlanmalı. Geriye kalan tüm “Esirlerin serbest bırakılması gerekiyor. Siyasi çözüme ulaşmak için kolektif kararlılığın yenilenmesi gerekiyor” dedi.

İsrail Refah’ı gece vurdu

İsrail’in Refah kentine düzenlenen gece baskınlarında 67 kişi hayatını kaybetti. Hamas’tan yapılan açıklamada Refah’a düzenlenen saldırının, İsrail’in Filistin halkına yönelik “soykırım savaşı” ve sürgün girişiminin devamı olduğu belirtildi. – CENEVRE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu