Haber

Çin, Ukrayna krizini çözmek için barış elçisi gönderecek

Çin Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’daki krizi çözmek için Suudi Arabistan’ın Cidde kentine barış elçisi göndereceğini duyurdu.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, yaklaşık 40 ülkeden Ukraynalı ve batılı diplomatlar ve yetkililer barışçıl müzakereler için bu hafta sonu Cidde’de bir araya gelecek. Rusya’nın katılmadığı görüşmelere Çin de barış elçisi gönderecek. Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Çin’in Avrasya İşleri Özel Temsilcisi Li Hui’nin Ukrayna’daki krizin barışçıl çözümüne yönelik uluslararası müzakereleri gerçekleştirmek üzere Suudi Arabistan’ın Cidde kentine gideceği belirtildi. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, “Çin, Ukrayna’daki krizi siyasi bir şekilde çözmek için uluslararası toplumla birlikte rol oynamaya hazırdır” dedi.

Çin’in Rusya ile ilişkileri

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın başlamasından bu yana Rusya ile diplomatik ve ekonomik ilişkilerini güçlendiren Çin, Ukrayna’daki işgali sona erdirmek için uluslararası davetleri reddetmesiyle biliniyor. Çin, geçen Haziran ayında Danimarka’nın Kopenhag kentinde yapılan barış görüşmelerine katılmamıştı. – PEKİN

haberdicle.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu