Teknoloji

Doğrulandı: Satürn’ün uydusu Titan’a gidiyoruz

Satürn’ün Titan uydusu uzun yıllardır bilim insanlarının ilgisini çekiyor. Voyager sondaları ile 1979 ve 1980 yıllarında görüntülen uydunun atmosferindeki sis, görünür dalga boyutlarıyla yüzeyinin incelenmesini engelliyordu. 2004 yılında Cassini aracının yörüngeye ulaşmasıyla beraber uydunun yüzeyinin büyük bir kısmı haritalanabildi ve yörünge aracından 2005 yılında bırakılan Huygens sondası da bu incelemelere yardımcı oldu. Yapılan bütün incelemeler merak edilen bazı soruları cevaplasa da, çok daha fazla sorunun ortaya çıkmasına sebep oldu ve bilim insanları yeni bir görev daha gönderilmesini istemeye başladılar.

Ve şimdi NASA, Dragonfly rotorlu taşıt görevinin Satürn’ün uydularından biri olan Titan’a gideceğini doğruladı ve artık proje ekibi, aracın tasarımını tamamlayıp uzay aracını inşa etmeye başlayabilecek.

Bütçe sıkıntıları, şimdiye dek bu aracın durumunun biraz riskli olması anlamına geliyordu. İlk olarak 2026 yılında fırlatılması planlanan Dragonfly’ın fırlatma tarihi birkaç kez ertelendi. Ama nihayet NASA, görevin Temmuz 2028’de fırlatılacağını ve Titan’a 2034’te varılmasının planlandığını onayladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu