Haber

DSP: CHP komedinin nirvanasında!

ANKARA (İGFA) –Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Aksakal, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rusya’nın Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı feshettiğini açıklamasının dış politikada her an bir oldubitti ile karşılaşma riskini de beraberinde getirdiğini belirten Aksakal, “NATO veya ABD, Türkiye olarak bizi tarafsız politikalarımızdan uzaklaştırmak için baskılar kurabilir; bu baskılar sonucunda Montrö, ‘tek seferlik’ bir yaklaşımla Anlaşma’yı yozlaştırmaya çalışabilir.

Aksakal, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 49’uncu yıl dönümünde Meclis’te gündem dışı konuşma yaparken, “Kendilerini çarpıcı muhalefetlerinden dolayı kutluyorum. Yürüyüşçülerden böyle bir karşı eylem beklenebilirdi” dedi. ifadeleri kullandı.

CHP’nin 25 Temmuz Salı günü muhteşem bir Meclis kurulması isteğini öven Aksakal, “Gerçekten komedinin nirvanasını yaşıyorlar. Adama soruyorlar, ‘Bu çanta görüşülürken yarıdan çoğunuz Meclis’te değildiniz, oy verildiğinde de yarıdan çoğunuz oy vermediniz’. Nedir efendim sahadaydılar herhalde top sahasındaydılar siz bu milletin aklıyla mı alay ediyorsunuz?” diye sordu.

Aksakal, çalışanlara enflasyon çerçevesinde yapılan zamların ve çalışanlara verilen sosyal yardım payının emekli maaşlarına tam olarak yansımamasının sadece Anayasa’ya değil, ilahi adaletin eşitlik ilkelerine de uygun olduğunu söyledi.

Elde edilen maaşa yüzde 25 zam yapılması ve en az 4 bin lira zam yapılması gerektiğini söyleyen Aksakal, enflasyona karşı alınan tedbirlerin sertliğinin önemli bir toplumsal travmayı tetiklediğine dikkat çekti. Mali disiplini sağlamak için öngörülen gelir artışlarının sadece yeni vergiler getirilerek veya oran artırılarak sağlanamayacağını vurgulayan Aksakal, “Öncelik cari oran ve vergilerin tam ve zamanında tahsil edilmesini sağlayacak idari yapılanma ve tedbirler olmalıdır.” söz konusu.

Aksakal, DSP’nin akaryakıttan alınan ÖTV’yi 6 ayda bir enflasyona uyarlamasını hatalı bulduklarını ve bunun yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu