Ekonomi

Düşen Tırtılla Mücadele Başladı

SAMSUN Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, istilacı bir tür olan güz tırtılıyla mücadele başlattıklarını belirtti. Sağlam, dişi sonbahar tırtıllarının 500 kilometre uçtuktan sonra bin yumurta bırakabildiğini, kahverengi kokarca gibi istilacı bir tür olarak bitkilere zarar verdiklerini söyledi.

İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, sonbahar tırtılının mısır, pirinç, şeker kamışı, pamuk, soya fasulyesi, yer fıstığı, yonca, soğan, fasulye, tatlı patates, domates, patlıcan, biber, tütün, krizantem, karanfil ve sardunyalarla beslendiğini söyledi. Turpgiller ve kabakgiller familyalarına da zararlı olduklarını belirtti. Sağlam: “Tarımsal üretimin kalitesini ve verimliliğini etkileyen temel faktörlerden biri zararlılar ve bunlarla mücadeledir. Her ne kadar kimyasal çalışmaları tercih etmesek de bazen bu gerekli olabiliyor. Kahverengi kokarca ile ilgili çalışmalarımız aktif olarak devam ederken, sonbaharda sonbahar Ordu kurdu da yeni bir istilacı ilaç olarak gündemimize geldi.” Zararlının bine yakın yumurta bıraktığını göz önünde bulundurarak hızla yayılabileceğini düşünüyoruz ve erken müdahale için çalışmalarımızı başlattık. Kültürel çaba ile erken ekim veya erken olgunlaşan çeşitlerin dikilmesi. Erken hasat ile süt ölümü döneminde yüksek sonbahar tırtılı istilasından korunma sağlanabilir. Hasattan sonra derin Toprak işlenerek gelen mısır bitkileri imha edilmelidir. Kimyasal mücadelede etken madde dozları ve ilaçlama süreleri tabloda verilmiş olup, bilinçsiz ve aşırı ilaçlamalardan kaçınılmalı, gerekli görülen durumlarda il ve ilçe müdürlüklerimizle iletişime geçilmelidir. Tüm üreticilerimize hastalık ve zararlılardan arınmış bir üretim dönemi diliyorum. ” söz konusu.

‘YUMURTALARININ ÇOĞUNUNU HAYATININ İLK 4-5 GÜNÜNDE YATIRIR’

Sonbahar tırtılının zararları hakkında bilgi veren Sağlam, “Erginler sıcak ve nemli akşamlarda aktiftir. Yaşam döngüleri yazın yaklaşık 30 gün, ilkbahar ve sonbaharda 60 gün, kışın ise 80 ila 90 günde tamamlanır. Yumurtalarını 100-300’lü kümeler halinde yaprakların alt yüzeyine bırakırlar.” Yumurta kümesi genellikle gri keçe benzeri tüyler ve pullarla kaplıdır. Bir dişi yaklaşık bin yumurta bırakabilir. 500 kilometre uçtuktan sonra yumurtalarını bırakma eğilimindedir. Yumurtalarının çoğunu yaşamının ilk 4 ila 5 günü boyunca bırakır, ancak 3 haftaya kadar bir miktar yumurtlama gerçekleşmez. Larvaların uzunlamasına şeritleri vardır. Genellikle yeşil olmalarına rağmen kahverengimsi siyah da olabilirler. Larva segmentlerinde eğik noktalar vardır. Olgun larvalar genellikle 35-40 milimetre uzunluğundadır. İleri dönem larvalarda baş kısmında sarı renkli karşılıklı Y şekli, sırt kısmında ise son 2 adet bacak bulunmaktadır. 1. segmentte 4 adet kare şeklinde siyah nokta bulunmaktadır. 2. iz mısırın sert ölüm dönemine kadar sörveylerin devam etmesi gerekmektedir. Larva yoğunluğunun yüksek olduğu bölgelerde, bitkilerin büyüme dönemindeki yapraklarını yemeleri ve büyüme merkezlerinin kesilmesi sonucu bitkiler kurumakta ve önemli zararlara neden olmaktadır. Süt ölümü dönemindeki besleme, seyrek taneli mısır üretir. Larva döneminin süresi yazın yaklaşık 14 gün, serin havalarda ise 30 gün kadardır” dedi.

banazajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Polatlı Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu