Haber

Filistin Maliye Bakanlığı İsrail’in Vergi Fonunu Reddetti

Filistin Maliye Bakanlığı, İsrail’in Ekim ayından bu yana Filistin hükümeti adına toplanan vergi fonlarının çoğunu kestiğini, bu nedenle fon almayı reddettiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in, bir kısmının Gazze Şeridi ve Filistinli tutuklulara verildiği gerekçesiyle vergi fonundan 600 milyon şekel (yaklaşık 156 milyon dolar) kesinti yaptığı belirtildi.

“Bu yasadışı ve düşmanca adımın ardından Filistin hükümeti, eksik vergi fonunu reddetmeye karar verdi. Bu sabah itibarıyla bunu fiilen gerçekleştirdi.” Açıklamada, kamu çalışanlarının aylık maaşlarının temel ödeme kaynağını Filistin vergi gelirlerinin oluşturduğu ve ekim ayı maaşlarının ödenmesinde gecikme yaşanacağı belirtildi.

İsrail Bakanlar Kurulu 3 Kasım’da yaptığı açıklamada, “İsrail Gazze Şeridi ile tüm iletişimi kesecek, Gazze’den (İsrail’de) Filistinli işçi ve İsrail’de bulunan personel artık kalmayacak” dedi. Savaşın başladığı gün Gazze’ye dönecektir.” Açıklamalarına yer verdi.

5 Kasım’da Filistin yönetimi, İsrail’in Filistin hükümeti adına toplanan vergi fonundan Gazze Şeridi’ne ve Filistinli esirlere ayrılan miktarı kesme kararı sonrasında vergi fonunu almayı reddettiği yönünde bir açıklama yapmıştı.

Filistin vergi fonları; İsrail’den veya İsrail üzerinden Filistin pazarına ithal edilen mallara uygulanan vergi ve harçlar olarak biliniyor. Aylık yaklaşık 210 milyon dolara ulaşan bu vergilerin yüzde 3’ü İsrail Maliye Bakanlığı tarafından toplanıyor.

Paris Anlaşması, 1994 yılında İsrail ile Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) arasında imzalandı. Ekonomiİsrail yönetimi, protokol uyarınca, kontrolü altındaki sınır kapılarından Filistinliler adına topladığı yıllık 2 milyar doları Filistin hazinesine aktarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu