Ekonomi

Glass Lewis Toyota başkanının yeniden seçilmesine karşı tavsiyede bulundu

Vekalet danışmanlık firması Glass Lewis, Toyota Motor (NYSE:TM) hissedarlarını Haziran ayında yapılacak yıllık genel kurul toplantısında Yönetim Kurulu Başkanı Akio Toyoda’nın yeniden seçilmesine karşı oy kullanmaya çağırdı. Firma, mevcut yönetim kurulunun yeterli bağımsızlığa sahip olmadığını savunuyor. Aynı zamanda şirketin kurucusunun torunu olan ve şirketin CEO’su olarak görev yapan Akio Toyoda’nın yeniden seçilmesine verilen onay geçen yıl azalmış ve bir önceki yıl neredeyse %96 iken bu yıl %85 civarında kalmıştır.

Hissedar onayındaki bu düşüş, yönetim kurulu üyelerinin genellikle yeniden seçilmek için neredeyse oybirliğiyle destek aldığı Japonya’daki şirketler bağlamında dikkate değer. Glass Lewis geçen yıl benzer şekilde Toyoda’nın yeniden seçilmesine karşı çıkmış ve Toyoda’nın yönetim kurulunun bağımsızlığının zedelenmesindeki rolüne işaret etmişti.

Toyota Glass Lewis’in tavsiyesi hakkında henüz yorum yapmazken, şirket daha önce yönetim kurulunun Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nın yönetişim standartlarına bağlı olduğunu teyit etmişti. Toyota ayrıca Toyoda’nın şirketin dönüşümüne liderlik etme kabiliyeti nedeniyle geçmişte yeniden aday gösterildiğini belirtti.

Glass Lewis, Toyoda’ya ilişkin tutumuna ek olarak, hissedarların Başkan Yardımcısı Shigeru Hayakawa’nın yeniden seçilmesine karşı oy kullanmalarını da tavsiye etti. Bu, Glass Lewis’in Hayakawa’nın yeniden seçilmesine karşı tavsiyede bulunmadığı geçen yıla göre bir değişiklik.

Glass Lewis ayrıca hissedarlara Toyota’nın lobicilik faaliyetlerinin iklim değişikliğine ilişkin Paris Anlaşması’nın hedefleriyle uyumlu olmasını sağlamasını gerektiren bir öneriyi reddetmelerini tavsiye etti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu