Ekonomi

Gürcistan Vatandaşları Okul Alışverişinde Türkiye’yi Tercih Ediyor

UĞUR İSTANBUL

Gürcistan vatandaşları, ülkelerinde 15 Eylül’de başlayacak yeni eğitim-öğretim yılı öncesinde okul alışverişi için Sarp Sınır Kapısı’ndan Kemalpaşa’ya geliyor. Kemalpaşalı esnaf Murat Karahan “Çocuk” spor Ayakkabı, terlik, çanta gibi okul malzemelerinin satışını yapıyorum. Şu anda ağırlıklı olarak Gürcülere satış yapıyoruz ve yerel halka hiçbir şey satmıyoruz. Bizim için pahalı olduğu için kendi insanımıza satamıyoruz. Gürcülerin parası bizimkinden daha değerli. 100 lira 10 lira oluyor. “100 lari bozdurduklarında bir çocuğun okul için tüm ihtiyaçlarını satın alabiliyorlar” dedi.

Gürcistan vatandaşları okul alışverişi için Türkiye’yi tercih ediyor. Gürcüler, 15 Eylül’de başlayacak eğitim-öğretim yılı için çocuklarının okul alışverişini yapmak üzere Sarp Sınır Kapısı’ndan Kemalpaşa’ya geliyor. Ayrıca Gürcü vatandaşların gelmesi nedeniyle sınır kapısında da yoğunluk yaşanıyor.

“Gürcüler, GÜRCİSTAN’DA ÇORBA PARASINA BURADA VEYA BURADAN AYAKKABI ALABİLİRLER”

Kemalpaşalı esnaf Murat Karahan, “Çocuk spor ayakkabısı, terlik, çanta gibi okul ihtiyaçları satıyorum. Şu anda ağırlıklı olarak Gürcülere satış yapıyoruz, bölge halkına ise hiçbir şey satmıyoruz. Kendi insanımıza satamıyoruz anlaşılan” dedi. Bizim için değerli çünkü Gürcülerin parası bizim paramızdan daha değerli. 100 lira.” “10 lari oluyor. 100 lari verdiklerinde bir çocuğun okul için tüm ihtiyaçlarını alabiliyorlar. Ama yöre halkına sorsak alamıyorlar, bakın bir çocuk için spor ayakkabı 350-400 liraya mal oluyor.” Gürcüler ise 30 lari. Gürcistan’da Gürcüler çorba fiyatına buraya gelip ayakkabı alabiliyorlar.” dedi.

“BU ÇOK UCUZ”

Gürcistan’dan Kemalpaşa’ya alışveriş yapmak için gelen bir Gürcü vatandaşı, “Batum’dan geldim, Kemalpaşa çok ucuz ve çocukların okul malzemelerini de buradan aldık. Bakın bu gömlek ve diğeri 100 lira, diğeri 30 lira,” dedi. Lari cinsinden çok ucuz ama Türk Lirası cinsinden 100 lira ve her biri “Çantamda bir şey var, burada çok ucuz.”

“AMA ÜÇ ÇOCUĞUMUZA DEFTER ALACAĞIZ”

Kemalpaşalı Erdinç Yılmaz ise, “3 öğrencim var. Maliyetten dolayı bir defter alıp üç çocuğa bölüştüreceğiz ki bu da oldukça pahalı. Ben asgari ücretle çalışan biriyim ama bunu yapabilirim. Gürcüler Paramız değer kaybettiği için burayı ucuz buluyorlar, gelip buradan alışveriş yapıyorlar.” ” söz konusu.

akcadaghaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Polatlı Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu