Haber

Lavrov: Batı, Putin’in zaferlerinden çok kazanmasını nasıl önleyeceğinden bahsediyor

Rusya parlamentosunun alt meclisi Duma’da konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “ Washington ve müttefikleri stratejik yenilgi hayallerinden vazgeçmiyorlar. Her ne kadar son zamanlarda Rus ordusunun Ukrayna askeri operasyon sahasındaki başarılarını görmüş olsa da, Batı artık zaferlerinden çok Putin’in kazanmasını nasıl önleyeceğinden bahsediyor.“ifadesini kullandı.

Lavrov, yeni bölgeler de dahil olmak üzere Rusya’nın güvenliğinin sağlanacağını ve bu bağlamda özel askeri operasyonların hedeflerine ulaşılacağını kaydetti.

‘Batı Rusya’ya baskıyı sürdürecek’

Rusya Dışişleri Bakanı, “Meşru çıkarlarımızı ve yıllar içinde gelişen ve mevcut duruma yol açan gerçekleri dikkate alan siyasi ve diplomatik bir çözüme hâlâ açığız” dedi. Ancak müzakere masasında konuşmak henüz mümkün değil çünkü bize savaş ilan edenlerden ciddi bir teklif gelmiyor ve onlar da bizim çıkarlarımızı ve sahadaki durumu dikkate almak istemiyorlar. Böyle bir seçenek görünmüyor“r” diye ekledi.

Lavrov, ” Küresel Doğu ve Küresel Güney ülkeleriyle gelecek imajına ilişkin karşılıklı anlayışın artması bağlamında Batılı azınlığın Rusya’yı izole etme, etrafımızda bir tür kordon oluşturma planlarının başarısızlıkla sonuçlanması doğal görünüyor.“R” ifadesini kullandı.

Bakan, Rusya karşıtı politikaları başlatanların bunu kabul etmesi gerektiğini söyledi ancak Batılı siyasetçilerin düşmanlık potansiyellerini tüketmediklerini, Rusya ve müttefikleri üzerindeki baskıyı artırmaya devam edeceklerini kaydetti.

Lavrov, ” Rusya karşıtı güçler bunu gerçekleştirmek için sadece Ukraynalı yetkilileri değil, aynı zamanda ekonomi, finans, bilgi alanı, kültür ve spor alanlarında da çok çeşitli hibrit savaş araçlarını kullanacak. Aslında Batı’nın tüm bu eylemleri her gün gözlemlenebilmektedir.” söz konusu.

‘G20 gündemini Ukraynalaştırmaya yönelik girişimleri engelleyeceğiz’

Ekonomi ve finans alanındaki yaklaşımların koordine edilmesi açısından önemli bir sistem olan G20’de çalışmalara devam ettiklerini belirten Rusya Dışişleri Bakanı, önümüzdeki hafta Rio de Janeiro’da yapılacak G20 dışişleri bakanları toplantısına katılacağını hatırlatarak, söz konusu, ” Küresel Güney’deki devletlerle birlikte, azınlıkların G20’yi kendi dar bencil hedeflerine ulaşmak için bir araca dönüştürme çabalarını, Ukrayna’nın gündemini değiştirme girişimi de dahil, engellemeye devam edeceğiz.“ifadesini kullandı.

Avrasya’da yeni bir kıtasal güvenlik mimarisi oluşturmanın zamanının geldiğini belirten Lavrov, şöyle konuştu: Modern jeopolitik trendlerin kapsamına giren bu konu oldukça umut vericidir. Yani önümüzdeki yıl Avrasya güvenliği kavramının çeşitli uluslararası platformlarda geliştirilmesini kastediyorum.” söz konusu.

‘Çin ile ortaklığı geliştirmek temel önceliğimizdir’

Büyük Avrasya’daki ortaklar ve benzer görüşteki ülkelerle bağları genişletmenin en önemli dış politika hedefleri arasında yer aldığını kaydeden Lavrov, sözlerini şöyle sürdürdü:

En değerli misyonumuz olarak Çin ile kapsamlı bir ortaklık geliştireceğiz. İkili ticaretimiz rekor hızla artıyor. Bu yıl Çinli dostlarımızla diplomatik ilişki kurulmasının 75’inci yıl dönümünü kutlayacağız. İlişkilerimiz tarihin en iyi seviyesine ulaştı.

‘AGİT’ten çekilme kararı bekleniyor’

Rus milletvekilleri Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a ülkenin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’ndan (AGİT)Çıkış ihtimali ve müttefik ülkelerin bu yönde adım atması istendi.

Lavrov, “AGİT’ten ayrılma konusu henüz tartışılmadı, halen beklemede. Müttefiklerimiz bizi takip edecek mi? Bu başka bir konu. “Bu konudaki tutumlarını tam olarak dikkate almamız gerekiyor” dedi.

‘Dolarsızlaştırma süreci tüm hızıyla ilerliyor’

Lavrov, Rus hükümetinin misyonunun, ülkenin güvenliği ve güvenliği açısından önemli olan stratejik konularda, uzun yıllardır ABD öncülüğünde Batı’nın kontrolünde olan ve kendi prestijini gölgeleyen sistemlere bağımlılığı tamamen ortadan kaldırmak olduğunu söyledi. Sosyoekonomik kalkınma ve vatandaşların refahı bağlıdır.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in doların silahlaştırılmasının ülkeleri bu para birimiyle iş yapmayı düşünmeye sevk ettiği yönündeki sözlerini hatırlatan Lavrov, sözlerini şöyle tamamladı:

Dedolarizasyon tüm hızıyla devam ediyor. Bununla ikili çıkarlar temelinde çalışıyoruz. Artık Çin’le ticaretimizin neredeyse yüzde 90’ı, Hindistan’la da yüzde 50’si yerel para birimleriyle yapılıyor. İran ve birçok ülkeyle ticaretimize ilişkin rakamlar da buna yakın. Yerel para birimlerine geçiş devam edecek. Aynı şekilde alternatif ödeme sistemlerinin kullanılmasına olanak yaratacak bölgesel ve küresel sistemlerin oluşturulmasına yönelik çok taraflı çalışmalar da devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu