Ekonomi

Medtronic Kazançları ve Gelirleri Tahminlerin Üzerinde

MINNEAPOLIS – Medikal teknoloji, hizmetler ve çözümler alanında küresel bir lider olan Medtronic PLC (NYSE:MDT), analist beklentilerini hafifçe aşan dördüncü çeyrek kazançlarını bildirdi ve gelirleri de tahminleri aştı.

Şirket, analist tahmini olan 1,45 $’ın biraz üzerinde 1,46 $’lık bir 4. Çeyrek EPS açıkladı. Çeyrek geliri 8,59 milyar $’a ulaşarak 8,44 milyar $’lık konsensüs tahminini geride bıraktı ve geçen yılın aynı dönemine göre %0,5’lik bir artış kaydetti.

Şirketin hisse senedi, kazanç açıklamasının ardından %1’lik mütevazı bir artış gösterdi ve bu da sonuçlara yönelik kısıtlı da olsa olumlu bir piyasa tepkisine işaret ediyor. Medtronic’in performansı, dört iş segmentinin tamamındaki geniş tabanlı büyüme ile desteklendi ve bu çeyrekte %5,4’lük bir organik gelir artışına katkıda bulundu.

Medtronic, 2024 mali yılının tamamı için dünya çapında 32,364 milyar dolar gelir bildirdi; bu, raporlanan bazda %3,6’lık bir artış ve belirli tek seferlik etkiler ve kur dalgalanmaları hariç tutulduğunda organik bazda %5,2’lik bir artış anlamına geliyor. Düzeltilmiş EPS 24 mali yılında bir önceki yıla göre %2’lik bir düşüşle 5,20 dolar olarak gerçekleşirken, yabancı para çevrimi bu rakamı 33 sent olumsuz etkiledi.

Medtronic, 25. mali yıl için %4 ila %5 aralığında organik gelir büyümesi öngördü. Döviz kuru ve diğer gelirler dikkate alındığında, raporlanan gelir artışının %2,4 ila %3,7 arasında olması bekleniyor. Şirket, 2025 mali yılı için 5,40 ila 5,50 dolar arasında düzeltilmiş bir EPS öngörüyor ve bu da 5,45 dolarlık konsensüs tahminini destekliyor.

Medtronic’in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Geoff Martha, şirketin gidişatına ilişkin iyimserliğini dile getirerek “mali yılın güçlü bir şekilde tamamlandığını” ve 25 mali yıla doğru ivme kazandığını belirtti. Martha, “MedTech’in en cazip pazarlarından bazılarında yeni ürün döngülerine başlıyoruz ve portföyümüzde yapay zekayı uyguladıkça bu durum daha da gelişiyor” dedi.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu