Haber

Mersin Büyükşehir Belediyesi 2023 Ağustos Meclis Toplantısı Yapıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Ağustos 2023 Olağan Meclis Toplantısı 1. Toplantısı Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi.

Kongre ve Stand Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıda komisyonlara sevk edilen 30, birimlerden gelen 33 konu görüşüldü. Meclis toplantısında Atatürk Parkı’nın revizyonu ile ilgili teklife yanıt veren Lider Seçer, “Bu belediyenin işi değil, evrak işi ama bütün temizlik ve güvenliği biz yapıyoruz. 7 şubat 2020 ön tahsisi verdiler ilk yönetime geldiğimde tekrar tahsis edildi dalga vurup parkı yuttuğu için istihkâm yapacak giydirme duvar yoktu ben vermediğim için teklif veremem ‘Tahsis bende.Parkın sahibi yok.Park her gün gidiyor, denize doğru akıyor.Parasını ödedik, istihkâmı biz yaptık.Sorumluluğumuz buranın tahsisini verin’ dedik. olmadı” dedi.

Seçer, meclis üyesine Akbelen kavşağında çalışma yapılması gerektiğini anlatarak, “Seçimden önce buradan bahsetmiştim. Daha sonra Karayolları Bölge Müdürlüğü’nden ‘Burada çalışmalara başlıyoruz, deplasmanı yapın’ diye yazı aldık. Yerimizden büyük bir MESKİ su hududu geçiyor.” Biz bunu değerlendirirken arkadaşlar projeyi sormuşlar ona da bir bakalım çünkü yeni master plan yapıyoruz, bununla ilgili rakamlar var. Projenin pek güncel olmadığını gördük. Yapılışı ileride bize ah vah dedirtecek. Umarım bir an önce revize bir proje ile yatırıma başlarlar.” diye konuştu.

“İstiklal Caddesi Daha Çağdaş, Daha Vizyoner”

İstiklal Caddesi’nde park sorunu olduğu iddialarıyla ilgili olarak park yasağı olduğunu ve belediyenin Trafik Şube Müdürlüğü’nün yetkisi olduğunu belirten Seçer, “Denetimler sıkı olursa tek araç çıkmaz. sayarlar tek tek.Güzel bir çalışma oldu altyapısını yaptık.Elektrikten doğalgaza kadar yağmur suyu şebekesi hep yer altında.Emin olun çok güzel bir projeyi hayata geçirdik.İstiklal Caddesi şehrin merkezidir. Bisiklet yolu. Daha çağdaş daha vizyoner hale getirmek için. Bugün az kullanılıyor. Ancak yarın bu kullanılacak. Kaldırıma götürdüğünüz araç oradaki milli servetin heba edilmesidir” dedi.

Mersin Limanı’nın B kapısındaki trafik yoğunluğundan bahseden Seçer, yeni yapılacak giriş kapısı için Mersin Liman İşletmesi’nin yeni genel müdürü ile görüştüklerini kaydederek, “Mayıs ayında beyin sarsıntısı bitecekti. Haziran-Temmuz olabilir.” konuyu anlattım. Oradan NATO ile ilgili alt yapı hatları geçiyor, onların deplasman çalışmaları var, onları tamamlayacaklar. Eylül ayında bitecek ve yeni kapıya geçecekler. O sokak artık tır parkı, yanlış park etmeyin, bu kadar girince böbrek taşı düşürecek bir sokak değil artık. “Hızlı gireceğiz. Aslında mayıs programımızda bunu da hızlı yapacağız, çok keyifli bir cadde haline getireceğiz” dedi.

Toplu taşıma ücretleriyle ilgili de konuşan Seçer, ücretlerin çok yüksek olduğuna dikkat çekerek, “Ancak elimizden geldiğince en düşük ücretlerle devam edeceğiz. Öğrenci ücretlerinde bir değişiklik olmayacak. Bizden abonelik kartı olan öğrenciler 1500 TL seyahat edecekler.” 2023 sonuna kadar 1 lira.”

“Su bilinçli kullanılmalı”

Özellikle yaz aylarında yaşanan kuraklık sorununa karşı suyun bilinçli kullanılması gerektiğini vurgulayan Seçer, belediye ve MESKİ’nin gerekli tedbirleri aldığını hatırlatarak, “Meski’de Ar-Ge birimi kurduk. Orada hem enerji hem de diğer teknolojiler anlamında yani , maliyetleri düşürerek, “Kaçakları ortadan kaldırıp daha düşük maliyetlerle yenilenebilir enerji sistemlerine dönmeye çalışıyoruz. Ama bunun yanında MESKİ’nin ilgili birimleri biliyor ki bu hayat her gün bir yerde kuyu aramakla, yeni bir kaynak aramakla bitmeyecek.”

Mecliste görüşülen konulardan biri de Tarsus’un tarihi kent merkezinde yapılacak canlandırma projesini içeren madde oldu. Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Üniversitesi iş birliğinde yürütülecek olan ‘Tarsus Tarihi Kent Merkezi Savunma ve Canlandırma Projesi’ sayesinde Tarsus’un tarihi kent merkezi yeniden hayat bulacak. Proje, söz konusu alandaki tescilli taşınmaz kültür varlıklarının ve arkeolojik alanların değerini vurgulayarak, bölgenin ihtiyaçlarına da cevap verecek. Sağlıklı, yaşanabilir, ergonomik, sürdürülebilir ve estetik bir çevrenin elde edilmesi amacıyla hazırlanacak Savunma ve Canlandırma Projesi paketlerinin çalışma ve uygulama süreci yapılacak protokol ile hayata geçirilecek. Yapılan oylamanın ardından bahise ilişkin madde oy birliği ile kabul edildi. – MERSİN

bulanik-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu