Haber

Otobüs Bilet Fiyatları Bu Yıl Artmayacak

Türkiye Otobüs Şoförleri Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Birol Özcan, ‘2023 için yeni tarife beklemiyoruz, bilet fiyatları aynı kalacak’ dedi.

‘Yazdan beri bilet fiyatlarına zam yapmadık. Fiyatlarımız uzun süredir sabittir.

Özcan, 2020 yılında Kovid-19 salgını nedeniyle yüzde 50 kapasite ile hizmet verdiklerini, vakaların azalmasıyla birlikte yüzde 100 kapasite ile hizmete döndüklerini söyledi.

Salgının azalmasıyla birlikte otobüs seferlerinin ve yolcu sayısının arttığını belirten Özcan, “2021’de artmaya başlayan seferler, 2022’de daha da artarak normale döndü. 2021’de İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otobüs Terminali’ne 370 bin otobüs seyahat etti. 2022 yılında otobüs sefer sayımız 427 bine yükseldi. 2022 yılında bir önceki yıla göre sefer sayımız yüzde 15 arttı. Ayrıca yolcu sayısı da arttı” dedi.

Artan sefer ve yolcu sayısından firmalarının memnun olduklarının altını çizen Özcan, şöyle devam etti:

‘Yazdan beri bilet fiyatlarına zam yapmadık. Fiyatlarımız uzun süredir sabittir. 2023 için yeni bir tarife beklemiyoruz, bilet fiyatları aynı kalacak. Dizel fiyatı uygun seviyede. Fiyatları yükseltirsek yolcu bulamayacağız. Havayolu şirketlerinin indirim yaptığı dönemlerde yolcu sayımız bir nebze azalıyor. Sefer sayımız azalsa da doluluk oranımız çok iyi. Ancak motorinde ÖTV indirimi bekliyoruz’ dedi.

‘Beylikdüzü ve Hadımköy’de mola vermek istiyoruz’

Özcan, İstanbul’da belirli saatlerde otobüs firmalarının 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçişine izin verilmesini talep ettiklerini belirterek, “Cumhurbaşkanımızdan böyle bir beklentimiz var. İzin verirlerse çok memnun oluruz. belirli saatlerde köprü geçişleri olması özellikle yakın şehirlere yapacağımız seferler için çok iyi olacaktır.’ dedim.

Minibüslerle kaçak ulaşımın kendilerine zarar verdiğini vurgulayan Özcan, şunları kaydetti:

‘Bu nakliyeyi engelleyemeyiz. Bunu önlemek için bazı çalışmalarımız var. Beylikdüzü ve Hadımköy’de mola vermek istiyoruz. Özellikle Trakya’dan gelen yolcularımızın buraya gelmesini istiyoruz. Çünkü minibüsle ulaşımını sağlamak imkansız. Kaçak ulaşımı önlememiz lazım. Bunu yapan kişi veya araç sahipleri cezalandırılmalıdır. 2023’ten daha umutluyuz. 2023’te yolcu sayısının ve sefer sayısının daha da artmasını bekliyoruz. Bu fiyatlarla ekonomiye bir katkımız daha olacak’ dedi.

cigli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu