Ekonomi

Sanayi Üretim Endeksi, Şubat 2023

Sanayi Üretim Endeksi’nin hesaplanmasında Aylık Sanayi Üretim Anketi ve Katma Değer Vergisi (KDV) beyannamelerinden elde edilen veriler kullanılmaktadır. Ülkemizin yaşadığı deprem felaketinden etkilenen illerde mücbir sebep bildirilerek beyannameler ertelenmiş ve bu illerden derlenen anketlerden %67 oranında yanıt alınmıştır. Bu nedenle Şubat 2023 hesaplamalarında e-fatura, e-arşiv fatura verileri ve istatistiksel sistemler gibi alternatif bilgi kaynakları kullanılarak kayıp gözlemler için tahminler yapılmıştır. Bu formüllerin iddia ettiği büyüklüğün toplam içindeki payı %1,94’tür.

Sanayi üretimi yıllık %8,2 azaldı

Sanayinin alt fasılları (2015=100 referans yılı) incelendiğinde madencilik ve taşocakçılığı sektör endeksinin %18,2, imalat sanayi fasıl endeksinin %8,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretiminin olduğu görülmektedir. Şubat 2023’te bir önceki yılın aynı ayına göre. dağıtım segmenti endeksi ise %4,5 azaldı.

Sanayi üretimi aylık %6,0 azaldı

Sanayinin alt dalları incelendiğinde 2023 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı fasıl endeksi %11,2, imalat sanayi fasıl endeksi %6,6 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve hava- şartlandırma üretim ve dağıtım bölümü endeksi %1,4 azaldı. Arttı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu