Ekonomi

Stratejistler resesyon sinyali olarak getiri eğrisini sorguluyor

Finansal stratejistlerin önemli bir kısmı artık tersine dönmüş getiri eğrisinin yaklaşan bir resesyon için güvenilir bir gösterge olmayabileceğine inanıyor. Bu bakış açısı, tahvil piyasası uzmanları arasında yakın zamanda yapılan ve yaklaşık üçte ikisinin ya da 34 katılımcıdan 22’sinin getiri eğrisinin tarihsel tahmin gücü hakkında şüphelerini dile getirdiği bir anketten kaynaklanmaktadır.

Geleneksel olarak, 2 yıllık ve 10 yıllık ABD Hazine tahvillerinin getirileri arasındaki negatif fark bir resesyonun habercisi olarak görülmüş ve bu model 1955’ten bu yana neredeyse her ekonomik gerilemeden önce ortaya çıkmıştır. Getiri eğrisi 20 aydan uzun bir süredir, şu anda 46 baz puan tersine dönmüş durumda, ancak piyasa konuşmaları resesyon olmayacağı ve hatta potansiyel ekonomik büyüme olasılığına doğru kaymış durumda.

Penn Mutual Asset Management, emeklilik fonları gibi kuruluşların uzun vadeli tahvillere olan güçlü talebini ve dirençli bir ekonomi nedeniyle Federal Rezerv’in yüksek ön uç oranlarını gerekçe göstererek getiri eğrisinin ekonomik bir gösterge olarak mevcut etkinliğine ilişkin şüpheciliğini paylaştı.

2007-2008 küresel mali krizinden bu yana, Federal Rezerv teşvik programları yoluyla Hazine varlıklarını önemli ölçüde artırdı ve bazılarının bunun piyasa fiyatlamasını bozduğunu iddia etmesine yol açtı. Ancak anket sonuçlarını tartışan stratejistler getiri eğrisinin tersine dönmesini parasal genişlemenin neden olduğu bastırılmış getirilere bağlamadı.

HSBC, tersine dönmenin kısmen Federal Rezerv’in politika faizinin fon faizinin uzun dönem dengesinin iki katından fazla olmasından kaynaklandığına dikkat çekerek faiz artışlarının büyüklüğü ve hızının etkisini vurguladı.

Finansal piyasalar Fed’in ne zaman faiz indirimine gideceğine ilişkin beklentilerini Mart ayından Mayıs ayına ve şimdi de Haziran ayına kaydırdı. Bu durum, stratejistlerin 2 yıl vadeli Hazine tahvillerinin 12 aylık getirisine ilişkin tahminlerini medyan 21 baz puan artırarak %3,68’e yükseltmelerine yol açtı. Halihazırda %4,10 seviyesinde bulunan 10 yıllık Hazine tahvili getirisinin Ağustos ayı sonunda %3,91’e, bir yıl içinde ise %3,75’e gerileyeceği öngörülüyor.

Getiri eğrisinin “tersine dönmesi” için kısa vadeli getirilerin uzun vadeli getirilerden daha keskin bir şekilde düşmesi ya da ikincisinin yükselmesi gerekir. Federal Rezerv ayrıca, niceliksel sıkılaştırma programı nedeniyle önemli ölçüde büyüyen bilançosunun küçültülmesini ne zaman yavaşlatacağı ve nihayetinde durduracağı konusunda da karar vermek durumundadır.

Fed’in bilançosunu küçültmeye ne zaman başlayacağı sorulduğunda, 26 katılımcıdan 14’ü bunun Haziran ayında başlamasını beklerken, diğer tahminler Mart ile Aralık ayları arasında değişmektedir. Ayrıca, 26 uzmandan 17’si azaltım programının 2025’in ilk çeyreğinde veya daha sonra sona ereceğini öngörüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu