Dünya

Türkiye Devlet Destekleriyle E-Ticarette Büyük Artış Yaşıyor

Türkiye son dönemde devlet takviyeleriyle e-ticarette önemli bir artış gösterdi. E-ticaret dünyasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Modalog CEO’su Adem Erdal, “2021’den 2022’ye yüzde 100’ün üzerinde artışla Türkiye pazarında 800 milyar TL’yi aşan satış hacmi oluştu. Ürün kategorisine baktığımızda moda ve aksesuarların toplam e-ticarette yüzde 30’dan fazla pazar payı var” dedi.

Modalog CEO’su Adem Erdal, Türkiye’de yapılan bir araştırmayı aktararak, “Dünya çapında e-ticaret pazar payı 5,7 trilyon dolara ulaştı. Türkiye, dünyanın en büyük 18. e-ticaret pazarına sahip. 2022 yılında Türkiye’deki e-ticaret işlemlerinin yüzde 4,2’si yurt dışından gerçekleşti.”

Türkiye’nin e-ticaretteki alışveriş alışkanlıklarına da değinen Adem Erdal, “Ürün kategorisine baktığımızda moda ve aksesuar toplam e-ticaretin yüzde 30’un üzerinde pazar payına sahip. Elektronik ve teknolojinin onu takip ettiğini söyleyebilirim. kozmetik ve kişisel bakım kategorilerinde bu sıralamayı takip edin.” söz konusu.

Adem Erdal, Türkiye’nin coğrafi bölgesine göre alışveriş alışkanlıklarına da değinerek, “Bayi sayısı ve e-ticaret hacmi açısından Marmara bölgesi lider durumda. Tahmin edebileceğiniz üzere e-ticaret bayilerinin yarısından fazlası İstanbul’da. Ticaret hacminin yüzde 92’sinden sorumluydu. Satıcılara göre İstanbul başta olmak üzere Marmara, İç Anadolu ve Ege bölgeleri önemli paya sahip” dedi.

Türkiye’de tesettür giyimdeki artışın altını çizen Erdal, “Moda ve aksesuar kategorisi, 2022’de yüzde 31,6’lık pazar payı hacmiyle e-ticarette liderliği ele geçirdi. Tesettür giyimin yıllık ortalama büyüme oranı yüzde 7,5, 2024 yılında dünyada 402 milyar dolar olduğu tahmin edilen Türkiye, 2021 yılında 7,1 milyar dolarlık pazar büyüklüğü ile tesettür giyimde lider konumda. Pazar yüzde 11 büyüyor” dedi.

Devlet desteğiyle e-ticaret dünyasının atılım yapmaya başladığını belirten Erdal, “KOSGEB e-ticaret girişimcilerine yönelik destek programları sunuyor. Vakıf destek programı ile şirket türüne göre farklı oranlarda destekler sağlanıyor. teknoloji seviyesi, yazılım ve ekipman.” – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu