Haber

“Uluslararası Asya Semiyotik Konferansı” Balıkesir’de düzenlenecek

Merkezi Güney Kore’nin başkenti Seul’de bulunan Asya Memleketler arası Göstergebilim Derneğinin (ASIA) organize ettiği konferanslar serisinin ikincisi, 2024 yılının ağustos ayında Balıkesir’de yapılacak.

Anadolu Semiyotik Araştırmaları Derneği (ANASEM), Türkiye Göstergebilim Etrafı (TGÇ) ve Asya Milletlerarası Semiyotik Derneği tarafından bilimsel altyapısı oluşturulan Asya Memleketler arası Semiyotik Konferansının, Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi ve Seul Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Uluslararası Asya Semiyotik Deneğinin kurucular heyetinde yer alan Balıkesir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Özsarı ikincisi, yaptığı açıklamada, Balıkesir’de düzenlenecek Asya Uluslararası Semiyotik Kongresi’nde Asya kültürlerinin tarihi, milletlerinin soy kökleri, Asya’da düşüncenin tekamülü, Asya sanatları, basın tarihi, beşeri bilimlerin gelişim süreci, semiyotiğin ekoloji ve çevre çalışmalarına katkısı, anlam üzerine yapılan çalışmalar, kıtanın sembolleri ve işaretleri gibi konuların tartışılacağını bildirdi.

Türk İslam aydınlanma çağı düşünürlerinden İbni Sina’nın kıymetli yapıtlarından birinin başlığının “İşaretler” olduğuna dikkati çeken Özsarı, mana araştırmaları ve işaret tezlerine dair Doğu’daki araştırmalarının oldukça eski bir geleneğe dayandığını belirtti.

Mustafa Özsarı, Uluslararası Asya Semiyotik Konferansının Türkiye’de düzenlenmesinin Türk İslam mana araştırmalarının dünyada hak ettiği yeri bulması için değerli bir fırsat olduğunu vurguladı.

Konferansa ilahiyat, dilbilim, mimari, irtibat, edebiyat bilim, folklor, etnografya, antropoloji, görsel sanatlar üzere farklı disiplinlerde çalışan ve semiyotiği inceleme metodu olarak kullanan çalışan araştırmacıların katılacağı öğrenildi.

Araştırmalarda elde edilen bulgular Türkiye’den dünyaya yayılacak

Öte yandan Asya Semiyotik Konferansının ASIA ile ana düzenleyicisi olan ANASEM Onursal Başkanı ve Balıkesir Vali Yardımcısı Şükrü Kara ise yazılı açıklamasında, organizasyonun Balıkesir’in ve Türkiye’nin tanıtımı açısında önemli bir fırsat olduğunu ifade etti.

Kara, semiyotiğin anlam araştırmalarına dayalı disiplinler arası bir bilim olduğunu, özellikle beşeri bilimlerde önemli bir araştırma metodu görevi yaptığını, başka Kore ve Japonya olmak Asya’nın önde gelen ülkelerinde yetişmiş toplumsal bilimcilerin araştırmalarını ve elde ettikleri bulgularını Balıkesir’den dünyaya duyuracaklarını aktardı.

Vali Yardımcısı Kara, 2026 yılında 17’nci Dünya Semiyotik Kongresinin de Balıkesir’de yapılması için resmen başvuruda bulunulduğunu, Balıkesir’in adaylığının resmen deklare edildiğini söz etti.

İlki Seul’de düzenlendi

Asya Uluslararası Semiyotik Konferansının ilki 13-17 Ekim 2022’de ASIA tarafında Güney Kore’nin başkenti Seul’de gerçekleştirildi.

Ana teması Asya Kültür Araştırmalarının Disiplinlerarası Geçiş Süreci olarak belirlenen konferansın başkanlığını, birebir vakitte ASIA’nın kurucu başkanı Prof. Dr. Sung Do Kim üstlendi.

Güney Kore başta olmak üzere, Türkiye, Çin, Japonya, Vietnam, Hindistan, İran, Kazakistan, Rusya Federasyonu, İtalya gibi ülkelerindeki göstergebilim/semiyotik araştırmacıları bir araya geldiği ve bildiriler sunduğu kongrede, ağırlıklı olarak Asya’nın temel işaretleri ve Asya kültürünün dünyaya katkıları tartışıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu