Haber

Ürdün Dışişleri Bakanı: Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapan ülkelere verilen uluslararası destek azaldı

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapan ülkeler için uluslararası tabanın önemli ölçüde azaldığını söyledi.

Ürdün resmi ajansı PETRA’da yer alan habere göre Dışişleri Bakanı Safedi, Suriye için 7. Brüksel Konferansı öncesi açıklamalarda bulundu.

Uluslararası toplumu Suriyeli mültecilere yönelik yükümlülüklerini yerine getirmeye davet eden Safedi, Suriye krizine çözüm arayışlarında artık eski mekanizmalarla devam etmenin mümkün olmadığını savundu.

Suriyeli mültecilerin kendi istekleriyle ülkelerine dönmelerini sağlayacak bir fon önereceklerini belirten Safedi, şunları kaydetti:

“Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapan ülkelere uluslararası destek çok azaldı. Ürdün, nüfusuna oranla mültecilere ev sahipliği yapan ülkeler arasında ilk sırada yer alıyor. Ürdün’de 1.3 milyon Suriyeli yaşıyor. Onlara her türlü hizmet veriliyor.”

Suriye krizinin başladığı günden bu yana Ürdün’de 200 bin Suriyeli çocuğun dünyaya geldiğini vurgulayan Safedi, “Ürdün’de okullarda okuyan 150 bin Suriyeli öğrenci var. Ürdün’deki Suriyelilerin yüzde 50’si 15 yaşın altında.” dedi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve BM Dünya Gıda Programı (WFP) gibi kuruluşların Ürdün’deki mültecilere yönelik hizmetlerini azalttıklarını kaydeden Safedi, WFP’nin Ürdün’deki yüzbinlerce mülteciye desteğini Eylül 2023 itibarıyla durduracağını bildirdi. .

Brüksel Konferansı

Brüksel Konferansı, Avrupa Birliği’nin Suriye halkına olan taahhüdünü ve taahhüdünü yinelemeyi ve Suriye’de ve komşu ülkelerde yaşayan Suriyelilerin artan ihtiyaçlarını karşılamak için insani ve mali tabanı seferber etmeyi amaçlıyor.

Ayrıca Lübnan, Ürdün, Türkiye, Mısır ve Irak gibi yerinden edilmiş kişiler ve mültecilere karşı dayanışma gösteren ülkelere siyasi ve mali destek sağlanması amaçlanıyor.

Geçen yılki konferansta 6,4 milyar avro taahhüt edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu