Ekonomi

Vladimir Putin’in stratejisi işe yaramayacak

Blinken, Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından basına açıklamalarda bulundu. “(Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin öfkesi ve ateşini Ukrayna’nın sivil nüfusuna odakladı” ifadesini kullanan Blinken, son birkaç hafta içinde Rusya’nın, Ukrayna’nın enerji sisteminin üçte birinden fazlasını bombaladığını belirtti.

Milyonlarca insanı soğuğa ve karanlığa sürüklemenin, Putin’in “yeni hedefleri” olduğunu aktaran Blinken, “Ukrayna halkına yönelik bu vahşet barbarcadır” dedi.

Blinken, “Başkan Putin’in oyununu biliyoruz. Don ve aç kal.” şeklinde konuşarak, Putin’in Batı dünyasındaki birliği parçalamayı istediğini söyledi.

“(Putin’in) Stratejisi işe yaramadı ve yaramayacak” değerlendirmesini yapan Blinken, Bükreş’te buluşan tüm bakanların aynı görüşte olduğunu vurguladı.

“Çin’in askeri yığınağından endişeliyiz”

Blinken, “Çin’den kaynaklananlar da dahil olmak üzere yeni zorluklarla karşı karşıya kalan NATO’nun geleceğe yönelik dayanıklılığını artırmak için çalışıyoruz” dedi.

Müttefiklerin Çin’in “Rusya ile iş birliği de dahil olmak üzere, dezenformasyon kullanımı, süratli, şeffaf olmayan asker yığınağı” gibi politikalarından endişe duymaya devam ettiğini dile getiren Blinken, “Ancak elimizden geldiğince Çin ile yapan diyalog içinde olma taahhüdümüzü sürdürüyoruz ve ortak problemler üzerinde birlikte çalışma fırsatlarını memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

Blinken, “Çin ile çatışma peşinde değiliz. Bilakis, bundan kaçınmak istiyoruz. Yeni bir Soğuk Savaş istemiyoruz” diye konuştu.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği

Blinken bir soru üzerine, şunları kaydetti: “Türkiye, İsveç ve Finlandiya, güvenliğiyle ilgili telaşlar de dahil olmak üzere Türkiye’nin endişelerinin tam olarak ele alındığından emin olmak için NATO’nun yanı sıra direkt temas halindeler. Bu süreç ilerliyor ve son birkaç gündür duyduklarıma dayanarak eminim ki Finlandiya ve İsveç yakında ittifakın resmi olarak yeni üyeleri olacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu