Ekonomi

Wells Fargo: USD/TL tahminimiz TCMB politikalarına bağlı

Wells Fargo Uluslararası Ekonomisti Nick Bennenbroek, 2024 Uluslararası Ekonomik Görünüm raporlarında dile getirdikleri dolar/TL iddialarını anlattı.

Ekonomim’den Emircan Yaman’ın haberine göre TCMB’nin klasik politikaları uygulamaya devam etmesi ve enflasyonda düşüş yaşanması halinde tezlerinin geçerli olacağının altını çizen Bennebroek, “Bu yeni TL görünümüne yönelik genel inancın yüksek olmadığını ve Türk lirasının yeniden değer kaybedebileceğini de belirtmiştik. Politika temeli değişirse.” sözlerini kullandı.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Wells Fargo’nun dolar/TL tahminine yanıt verdi: ‘Allah akıl versin’
“Yaklaşımımız TCMB’nin geleneksel politikaları sürdürmesine dayanıyor”
ABD’nin en büyük bankalarından Wells Fargo, geçtiğimiz günlerde yayınladığı 2024 Uluslararası Ekonomik Görünüm raporunda dolar/TL’ye ilişkin oldukça dikkat çekici bir tahmin paylaştı. Banka, dolar/TL’nin 2024 yılının ilk çeyreğinde 31’e yükseleceğini ancak ikinci çeyrekte 30,50’ye döneceğini, dördüncü çeyrekte ise 29,50’ye gerileyeceğini öngördü. Bankanın 2025 yılı ikinci çeyreğine ilişkin dolar/TL tahmini ise 28,50 oldu.

Tahminleriyle ilgili konuşan Wells Fargo Uluslararası Ekonomisti Nick Bennenbroek, raporu Aralık 2023’te yazdıklarını belirterek, “Esasen bu yaklaşım, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın daha klasik bir para politikası izlemeye devam etmesi gerçeğine dayanıyor. Yaklaşımın klasik yaklaşımın yüksek faiz ve düşüş üzerine kurulu olduğunu belirterek, “Enflasyonla birlikte eninde sonunda TL’nin ABD doları karşısında değer kazanmasına neden olacağını savunuyor” dedi.

Rapora ilişkin tartışmalara ilişkin Bennenbroek, “Bu yeni TL görünümüne ilişkin genel inancın yüksek olmadığını ve politika tabanının değişmesi halinde Türk lirasının yeniden değer kaybedebileceğini de belirttik.”

‘TL’NİN İKİNCİ ÇEYREKTEN İTİBAREN GÜÇLENECEĞİNE İNANIYORUZ’

Bennenbroek’un da yazarlarından olduğu raporda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın para politikasını merkez bankacılarına bırakma eğiliminin yerel seçimlerde test edileceği belirtilerek, şöyle devam edildi: Seçim öncesi ve sonrası bağımsızlık. “Faiz oranları yüksek kalacak, enflasyon kademeli olarak düşecek, ülkenin kredi notları yükseltilecek ve lira, inişli çıkışlı ve doğrusal olmayan bir yolda da olsa toparlanmaya başlayacak.” Onun sözleri yer aldı.

Raporda, Türk lirasının seyrine ilişkin ise şöyle denildi: “Bu anlamda artık Türk lirasının 2024 yılının 2. çeyreği itibarıyla tamamen güçleneceğine ve liranın gücünün 2025 yılı başına kadar devam edeceğine inanıyoruz. Yeni liraya ilişkin görüşümüz çok güçlü değil, politika zemini değişirse görüşümüz liranın değer kaybı tahminine dönecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu