Ekonomi

Bakan Şimşek’ten kamuda tasarruf ve enflasyon açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde konuştu.

Bakan Şimşek konuşmasında “Programımız sonuçlarını veriyor. Türkiye’nin makroekonomik sorunlarını çözmekte kararlıyız. Enflasyonu düşürmek bir süreç işidir, zaman alıyor. Türkiye’nin makro ekonomik sorunlarını çözeceğiz” dedi.

Bakan Mehmet Şimşek, enflasyon için ilave adımlar atılacağını belirterek, “Enflasyonu sıkı para politikası, sıkı maliye politikası, gelirler politikası, yapısal dönüşüm ve verimlilik artışı ile düşüreceğiz. Sonuçları yılın ikinci yarısında almaya başlayacağız” ifadelerini kullandı.

Enflasyonun yaz aylarında çok hızlı düşeceğini belirten Şimşek, “Baz etkisi var program etkisi de var. Piyasa beklentilerinin zaman içerisinde bizim hedeflerimize yakınsayacağına inanıyoruz” dedi.

Kamuda tasarruf çalışmalarının nihai noktaya geldiğini belirten Şimşek, “Kamuda harcama kontrolü 2024’ün ikinci yarısında devreye girmiş olacak” şeklinde konuştu.

Şimşek’in açıklamalarından öne çıkanları şu şekilde:

Orta Vadeli Program çalışıyor, istenen sonuçları veriyor. Programımızı güçlendireceğiz ve uygulamakta, Türkiye’nin makro ekonomik sorunlarını çözmekte kararlıyız.

Para politikasının aktarım mekanizması gecikmeli çalışıyor. Dolayısıyla dezenflasyonu önümüzdeki dönemde destekleyecek adımlar atacağız. Bu adımlar daha çok maliye politikasında, yapısal reformlar olacak.

“DEZENFLASYON ZAMAN ALIYOR”

En büyük önceliğimiz fiyat istikrarı ve onu destekleyici şekilde mali disiplin. Dezenflasyon zaman alıyor, enflasyonla mücadele bir süreç işidir.  Enflasyonu sıkı para, maliye politikası, hedeflerle uyumlu bir gelirler politikası, yapısal dönüşüm ve verimlilik artışı ile düşüreceğiz, sonuçları yılın ikinci yarısında almaya başlayacağız

Merkez Bankası, para politikasında önemli adımlar attı. Şu anda seçici kredi politikası uyguluyor. Faizin durduğu yere oranla para politikası daha sıkı bir durumda.

Önümüzdeki seneden itibaren deprem harcamaları dahil bütçe açığını yüzde 3’ün altına çekeceğiz.

KAMUDA TASARRUF ÇALIŞMALARI

Harcamaların gözden geçirilmesi bir süreç işi, tasarruf konusunda çalışmalarımızı nihai bir noktaya getirdi. Yakında bazı hususları paylaşacağız. Kamuda harcama kontrolü 2024’ün ikinci yarısında devreye girmiş olacak.

Merkez Bankası’na dezenflasyon için destek vereceğiz. Orta vadede yapısal reformlar için mali alan yaratacağız.

Geçici olarak büyümede yavaşlama olabilir ama bizde hem büyüme potansiyeli güçlenecek, hem de büyüme performansı dünyaya oranla orta-uzun vadeli perspektifte çok güçlü şekilde seyretmeye devam edecek.

Bu sene Orta Vadeli Program’da (OVP) yüzde 3,1’lik cari açık öngörümüz var. Çok büyük ihtimalle yüzde 2,5’in altınca olacak. Bütçe açığı öngörümüz yüzde 6,4, hedefimiz yüzde 5’in altı olacak. Cari açığın milli gelire oranının yüzde 2,5’in altına çekilmesi bize rezerv birikimi imkanı sağlayacak.

“BAZI ALANLARDA DAHA İYİ ÇALIŞIYOR”

Program tam bizim planladığımız gibi, bazı alanlarda öngörülerimizden daha iyi çalışıyor. Rasyonel politikalar ve yapısal reformlar yatırımcı getirecek.

Yılın ikinci yarısından itibaren iç talep yumuşarken, dış talepteki toparlanmayla birlikte net ihracat pozitife dönecek. Büyümede yumuşak bir geçiş yaşayacağız ama makul düzeyde kalacak ve dezenflasyon süreci başlamış olacak.

“EKONOMİDE DENGELENME BAŞLADI”

Kur oynaklığı azaldı. Ekonomide dengelenme başladı. Türkiye’nin dış kaynak ihtiyacı azalıyor. Türkiye’ye kaynak girişi bol, Türkiye’nin şu an kaynağa erişim sorunu yok

Son üç ayda bankalarımız toplamda 3.5 milyar dolarlık sermaye benzeri dışarıdan kaynak buldular. Rezervlerde bir toparlanma var; arzuladığımız yerde değiliz, bu bir süreç işi. (Rezerv seviyesini) KKM’deki düşüşle değerlendirirseniz rezervlerdeki artış resmi ifade edildiğinden daha iyi.

“ENFLASYON ÇOK HIZLI DÜŞECEK”

Enflasyon yaz aylarında çok hızlı düşecek. Baz etkisi var program etkisi de var. Piyasa beklentilerinin zaman içerisinde bizim hedeflerimize yakınsayacağına inanıyoruz.

Programın güçlü bir şekilde uygulamaya devamıyla önümüzdeki aylarda kredi notu artışlarının geleceğine inanıyoruz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu