Yaşam

Bornova’da Embiya Çavuş adına park açıldı

Bulgaristan Türklere uygulanan asimilasyona karşı direnişin önde gelen isimlerinden, 2 Haziran 2022’de İzmir’de yaşamını yitiren ressam ve porselen sanatçısı Embiya Çavuş’un adı Bornova Atatürk Mahallesi’ndeki parka verildi. ölümünün ilk yılı. Parkın açılışında düzenlenen törende konuşan Bornova Belediye Başkanı Mustafa Idug“Embiye Astsubay gibi bir değerin adının Bornova’da bir parkta yaşıyor olması bizler için büyük bir onur ve gururdur.”

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BALGÖÇ) kurucu üyesi ve Türk Dünyası Kültür ve İnsan Hakları Derneği Onursal Lideri Embiya Çavuş için düzenlenen törene Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa Idug Koşukavak Belediyesi Başkan Yardımcısı Abidin Hacimehmet. Balkan Türkleri Konfederasyon Lideri Sabri Keyifli, Türk Dünyası Kültür ve İnsan Hakları Derneği Lideri Celal Öcal, Azerbaycan Büyükelçiliği İzmir Eğitim Temsilcisi Cavit Aliyev, BALGÖÇ Bornova Şube Başkanı Nihat Yağbasan, Bornova Selanik Derneği Lideri Arif Sakarya, İzmir Balkan Dernekleri Federasyonu Lideri İbrahim Yıldız, Embiya Çavuş ‘nin ablası ve yakınları ile Bornovalılar katıldı.

ÖNEMLİ BİR DEĞER

İzmir’de vefat eden ressam ve porselen sanatçısı Embiya Çavuş’un önemli bir varlık olduğunu vurgulayan Başkan, Mustafa Idug“Onu 4 başlık altında tanımlayabiliriz. Özgürlük savaşçısı, insan hakları savunucusu, seramik sanatçısı ve ressamdır. Bornova’da bu kadar çok değeri taşıyabilecek bir değeri bizlere yaşatan milletvekillerimize teşekkür ederiz. Nitelikleri ve bize bu teklifi getiren tüm STK liderleri ortada. Bu isim ortada yaşamaya devam edecek” dedi.

Parkın açılışında konuşan dernek ileri gelenleri Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ’a gösterdiği değer ve verdiği destek için teşekkür etti. Törene katılan sanatçı Astsubay’ın kardeşi Armağan Çavuş, ağabeyi ile anılarını paylaşarak duygusal anlar yaşadı.

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

ibradiajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Polatlı Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu