Haber

İsveç: Türkiye’ye yardım etmeye devam edeceğiz

Türkiye’de büyük kayıplara neden olan depremlerin ardından birçok ülke yardım ekipleri göndererek dayanışma mesajları iletti.

Deprem öncesinde NATO üyeliği konusunda sıkıntı yaşayan İsveç de bu ülkeler arasında yer aldı.

İsveç Parlamentosu’ndaki dış politika oturumu öncesi açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Tobias Billström, “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Türkiye ve Suriye halklarıyla dayanışma içinde olduklarını vurguladı. .

“Yardım etmeye devam edeceğiz”

Billström, “Türkiye’de yaşanan facianın acısını paylaşıyoruz. İsveç bu felakete kayıtsız kalmamış ve bölgeye 37 milyon kron (yaklaşık 3 milyon 558 bin dolar) maddi yardımın yanı sıra arama kurtarma timi göndermiştir. Türkiye’ye yardım etmeye ve elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam ediyoruz. Brüksel” Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanlığı’nda Türkiye ve Suriye’ye yapılacak ekonomik ve sosyal yardımları görüşeceğiz.sözünü kullandı.

Billström, İsveç’in NATO üyelik başvurusuna ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

Geçtiğimiz yıl İspanya’nın Madrid kentinde Finlandiya, İsveç ve Türkiye arasında imzalanan NATO Üçlü Mutabakat Zaptı devam ediyor. Biz de bu anlaşmaya uyuyoruz. Doğal olarak en son Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu aradığımda deprem felaketini konuşmuştuk. Afet daha değerlidir. İleride NATO hakkında konuşacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu