Haber

Mehmet Fatih Kacır kimdir? Mehmet Fatih Kacır kaç yaşında, nereli? Mehmet Fatih Kacır’ın hayatı ve biyografisi!

Gündemdeki isimlerden biri olan Mehmet Fatih Kacır ile ilgili detaylar merak ediliyor. Vatandaşlar, sık sık karşılaştığı isim Mehmet Fatih Kacır’ın hayatını araştırıyor. Peki Mehmet Fatih Kacır kimdir? Mehmet Fatih Kacır kaç yaşında, nereli? Mehmet Fatih Kacır’ın hayatı ve biyografisi! Detaylar burada.

MEHMET FATİH KACIR KİMDİR?

Mehmet Fatih Kacır 1984 yılında İstanbul’da doğdu. Orta ve lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamladı. 2003 yılında üniversite giriş sınavlarında Türkiye 12.’si oldu. Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden 2008 yılında üstün başarı derecesiyle mezun oldu. Üniversite eğitimi sırasında öğrenci temsilcisi olarak görev yaptı. Orta disiplin araştırma ve proje yönetimi eğitimine öncülük etti. Üniversiteden mezun olduktan sonra girişimci olmayı seçti. Kurucusu ve yöneticisi olduğu firmalarda faydalı modeller ve endüstriyel tasarımlar geliştirerek yenilikçi uygulamalar gerçekleştirdi.

Girişimciliğin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarında da aktif rol aldı. Kurucu ortağı olduğu Türkiye Teknoloji Grubu Vakfı’nın (T3 Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 2018 yılına kadar sürdüren Kacır, DENEYAP Teknoloji Atölyeleri’nin kurulmasının Geleceğin Teknoloji Yıldızları olduğunu söyledi. Üstün yetenekli öğrencilere yönelik program, Bilim Merkezi ve Girişimcilik Merkezi programları, dünyanın en büyük Havacılık Merkezi. TEKNOFEST’in öncüleri Uzay ve Teknoloji Festivali’nin tam ortasında gerçekleşti. 2018 yılında TÜBİTAK Bilim Kurulu üyesi oldu. 2019-2023 yılı ortalarında ASELSAN Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

31 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Kararı ile Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılığına atanmıştır. Bakanlıkta Milli Teknoloji Atılımı ve stratejik dönüşüm politikalarından sorumlu olan Kacır, Milli Teknoloji Genel Müdürlüğü, Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK, Türk Patent ve Marka Kurumu, Türkiye Bilimler Akademisi ve Türkiye Uzay Ajansı.

Bakan Yardımcılığı görevinde; TEKNOFEST Yürütme Kurulu Başkanı, 81 ilde gerçekleştirilen DENEYAP Türkiye projesi Yürütme Kurulu Başkanı, Yüksek teknoloji çalışmaları ve yenilikçi teknolojilere yönelik Ar-Ge ve Yatırım Teşvik Programı olan Teknoloji Odaklı Sanayi Atılım Programı Komitesi Başkanı, Araştırma Altyapıları İzleme ve Yetkinlik Değerlendirme Komisyonu Başkanlığı, Ulusal Teknoloji Girişimciliği Kurulu Başkanlığı görevlerini üstlendi. Yeni nesil eğitim modeli olan Türkiye Açık Kaynak Platformu ve 42 Yazılım Okulu’nun kurulmasına öncülük etti. Türkiye’nin Car Togg teknoloji yol haritasının oluşturulması ve uygulanmasında çalıştı.

2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi, Milli Yapay Zeka Stratejisi, Milli Uzay Programı, Milli Teknoloji Girişimcilik Stratejisi, Mobilite Teknolojileri ile Akıllı Yaşam ve Sağlık Teknolojileri Yol Haritası çalışmalarına öncülük etti. Stratejiler kapsamında eylem planlarının uygulanmasını ve bakanlığın yeniden yapılanmasını yürüttü.

Türkiye Teknoloji Elemanları Vakfı üyesi ve Hayat Sağlık Vakfı Mütevelli Heyeti üyesidir. Evli ve iki çocuk babası olan Kacır, iyi derecede İngilizce ve Almanca bilmektedir.

cigli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu