İş

İş görüşmesine gidenlere devletten 4 bin 471 lira destek! Çoğu insan bilmiyor

İş görüşmesine gitmeye hazırlanan işsizlere maddi destek sağlanmaktadır. “İş Başlangıç ​​Yardımı” olarak adlandırılan ve sosyal devletin gereği olarak verilen bu yardımın ölçeği artırıldı. Geçen yıl 2 bin 157 lira ödenen işe başlama yardımı bu yıl yüzde 107 artarak 4 bin 471 lira oldu.

İstihdam hedefli ödeme iskurKayıtlı olanların giderleri karşılanır.

SOSYAL YARDIM ŞARTI VAR

Sosyal yardım alan vatandaşlar İşe Başlama Yardımından faydalanabilir. Bir kez ödenen bu yardım geçen yıl 2 bin 157 lira olarak hesaplanmıştı. Yardımın büyüklüğü 4 bin 471 liraya ulaştı.

Sosyal yardım alan vatandaşlar İŞKUR’dan mesleki eğitim alarak istihdam ve TYP programlarından yararlanabilmektedir.

Alakalı haberler

TOPLAM İKİ FİNİŞ VERİLİR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çalışabilecek durumda olanlara iki adet taban sağlanmaktadır. Bunlardan biri de “İşe Yönlendirme Yardımı”dır. 18-55 yaş arası çalışabilen ve sosyal yardım alan bireyler, iş görüşmesine gitmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYDV) Vakfı’ndan yılda en fazla üç kez 550 TL ücret alabilirler.

2022 yılında 140 bin 131 kişi İŞKUR’a yönlendirilirken, bu kişilere aylık net taban ücretin yüzde 10’u oranında İş Yönlendirme Yardımı veriliyor.

İŞE BAŞLADIKTAN SONRA 4 BİN 171 LİRA

İŞKUR’un yönlendirmesi sonucunda sosyal yardım alan kişiye bir defaya mahsus olmak üzere aylık brüt taban fiyatının 1/3’ü oranında ödeme yapılır. Bu tedbir 2023 için 4 bin 171 liraydı.

İşe başlayan kişi, Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) kayıt olduktan sonra 60 gün içinde ikamet ettiği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı’na başvurarak parasını alabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Polatlı Evden Eve Nakliyat
Tadilat, temizlik, kurye,Uydu Servisi,Tv tamiri Ve aradığın daha fazla hizmet için fırsatları kaçırma!
Başa dön tuşu